‘Duvarları Olmayan Müze’ 5. Sergi: ‘Rahat Hissediyor Musun?’

British Council, ödüllü platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’nin ev sahipliği yapacağı ‘Rahat hissediyor musun?’ başlıklı beşinci sergiyi 27 Mayıs 2021 günü saat 16.00’da ziyarete açıyor. Türkiye’den Rita Aktay ve Birleşik Krallık’tan Ritika Biswas’ın küratör ekibinde yer aldığı sergi, kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde gibi hissetmenin ne anlama geldiğini inceleyerek toplumsal cinsiyet konularını yeni bir bakış açısıyla ele almamıza imkan veriyor.

Bu, şimdiye dek yaklaşık bir milyon ziyaretçiye ulaşan Duvarları Olmayan Müze platformunda düzenlenen beşinci sergi. Seçkin eserlere ev sahipliği yapan British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara çağdaş uluslararası sanatçılar eşlik ediyor.

Engelleri Aşan Bir Dijital Sergi

‘Rahat hissediyor musun?’, ziyaretçilerin, sergiyi, istedikleri hızda ve herhangi bir zaman sınırı ya da fiziksel kısıtlama olmadan gezebilmelerine olanak veriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 2 milyondan fazla erkek, 2,8 milyondan fazla kadın engelli durumunda. Dünya nüfusunun ise %15’i engelli bireylerden oluşuyor. British Council’in yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de internet kullanımı oranları, 16-24 yaş arasında %84, 25-34 yaş arasında ise %79; ancak engelli bireylerin %27’si henüz hiç internet kullanmamış. Sergi, eserlerin ve sanatçıların her biriyle ilgili ekran okuyucularla uyumlu olarak çalışan sesli betimleme, Türkçe ve İngilizce İşaret Dili, zıt renk ve zenginleştirilmiş metin kullanımı gibi erişimi kolaylaştıran özelliklerle desteklenen ayrıntılı yazılı ve görsel-işitsel bilgiler sunuyor.