Cevher Hüsn-i Hat Sergisi Üsküdar’da…

Üsküdar, özgün tasarımlarıyla dikkat çeken Hattat Mustafa Cemil Efe’nin 12. kişisel sergisi Cevher’e ev sahipliği yapıyor. Büyük bir emek ve özveriyle hazırlanan sergide farklı sanat disiplinleriyle harmanlanan eserler, bazıları yaşları 200’den fazla olan antika çerçeveler içerisinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Küratörlüğünü Meyçem Ezengin’in üstlendiği sergiye ilişkin Hattat Mustafa Cemil Efe şunları söyledi:

“Cevher; var olan bir şeyin özü, esâsı, varlığındaki mayadır. Kendi başına bulunan, değişmeyen, daima bir yüklemin konusu olup kendisi yüklem olmayan öz varlıktır. Değişikliğe uğrayan taraf dışında değişmeden kalan şeydir. Maddenin değişmeyen tarafıdır. Kendi nefsiyle kâim olan, gerçekleşmesi için başka bir nesneye ihtiyacı olmayan varlıktır. Hüsn-i hat sanatı soyut bir bakış açısıyla Cevher’e hizmet etmektedir. Meydana çıkan eser, olanca gayretiyle öze ulaşmaya çabalar. Salt bir şekil olmanın ötesinde var olan şeyin esasına hizmet etmektedir. Mânâyı yakalayan sanatkâr, eserini seyreden insanı Cevher’e ne kadar yaklaştırabilirse ancak o kadar başarılı olur. Buradan hareketle farklı kompozisyonlar oluşturularak yazılmış bir âyet, hadis veya kelâm-ı kibâr, şekil elbisesiyle izleyicisini karşılayıp öze yaklaştırma, Cevher’i buldurma maksadı taşımalıdır. Hüsn-i hat sanatı sonsuz tasarım imkânı sunar. Soyut ve somut, ince ve zarif, derin ve engindir. Hülâsa bir göz onu yakalayınca esrarına ermek için bakar durur. Letâfeti insanı derinden sarar, harflerin birbiriyle olan münasebeti sessiz bir söyleyişle nice Cevher’i buldurur. Bendeniz ‘Cevher’ ismini verdiğim bu sergimde maksadımı serginin adına sakladım. Burada izleyeceğiniz eserlerin her biri eşsiz mânâlar içermekte ve her mânâ, cevherini söylemektedir. Sanatkâr için önce mânâ, sonra cevher ve sonra da eser zuhura gelmelidir. İzleyen için önce eser, sonra mânâ ve nihâyet Cevher zuhura gelir. Asıl gaye budur. Bundan öte yapılan tüm iş, sadece şekilden ibarettir.”

İzleyicisine ilginç bir sanat deneyimi yaşatmayı hedefleyen ve varlığın özündeki mânâya vurgu yapan Cevher sergisi, 9 Ocak 2022 tarihine kadar Nev Mekan Sahil’de görülebilir.