Azade Köker Berlin’de 19+1 Kadın Sanatçı Arasında

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100. yılında, Almanya Parlamento Binası (Bundestag) 19 +1 kadın sanatçıyı ağırlıyor. Azade Köker sergide, özel bir kolaj çalışmasıyla yer alıyor.

Berlin Reichstag’ın Parlamento Lobisi’nde gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Alman Bundestag Sanat Koleksiyonu Küratör Yardımcısı Kristina Volke üstleniyor.

Sergide Azade Köker‘in, kadınların seçme ve seçilme hakkı ile ilgili olarak hazırlamış olduğu kağıt kesiği ve fotoğraf kolajı çalışmasıyla yer alıyor.

Sanatçının bu çalışmasının merkezinde, 1918 Kadın Hareketi’nin iki kahramanı, ilk sosyalist politikacılardan Marie Juchacz ve kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınması için büyük mücadele veren Elisabeth Kirschmann-Roehl’in yer alması dikkat çekiyor. Azade Köker, her iki kadını da, 1918’deki kadın mücadelesini hatırlatan bir resim kolajının merkezinde gösteriyor. Merkezdeki bu tek figürün motifi, sıralamada isimsiz bir kitle ve dolayısıyla kadın seçim hakları mücadelesine katılan birçok kadın ve erkek için bir sembol haline dönüşüyor.