Yapay Zekâ İlk Kez İllüstrasyon Yaptı! “Kehanetteki Çocuk-Suzan Orto” Raflarda…

Sibel Kırcadere Uslu’nun kaleme aldığı, her satırında ve sayfasında farklı bir gizemin saklandığı ve tüm görselleri yapay zekâ tarafından çizilen ilk kitap özelliği taşıyan “Kehanetteki Çocuk-Suzan Orto”, Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Görselleştirilmesinde yapay zekânın kullanıldığı ilk kitap

Ortoköy adında farklı bir dünya ve farklı bir zamanda geçen “Kehanetteki Çocuk-Suzan Orto”, cesur bir kız çocuğunun hayatını konu alıyor. hakkında. Kitapta aynı zamanda Türk mitolojisinden esinlenilmiş fantastik karakterler ve figürler de yer alıyor.

Türk mitolojisini dünyaya tanıtmayı hedefliyorum’

Kitabın tanıtımına ilişkin önemli açıklamalar yapan ve görselleri için başarılı bir illüstratör ekiple çalıştıklarının altını çizen Uslu, “Sadece zihnimde olan bir objeyi anlatmak zordu. Üstelik hikayem fantastik bir dünyada yaşanıyordu. ‘Yapay zekâ ile nasıl olur?’ diye düşündüm ve denedim. Sonuç inanılmazdı. Yapay zekâya tanımladığım Suzan, tam hayalimdeki gibi görselleşti” dedi.

“Kehanetteki Çocuk-Suzan Orto”nun serinin ilk kitabı olduğunun altını çizen Uslu, “Kitabın İngilizce çevirisi bitmek üzere, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca ve Japonca çevirileri de yapılıyor. Amacım bu ülkelerdeki gençlere de Türk mitolojisini tanıtmak” dedi.

Sibel Uslu, kitabının okuyucu ile buluşmasının ardından onların hayal dünyasına ışık tutmak için macera dolu hikayesine perde aralayan web sayfası ile kitabın fantastik evrenini sayfaların arasından çıkartarak gerçek dünyada dijitale de taşıdı. Yazarın okuyucuları için yaptığı bir diğer özel çalışma da kitabın içeriği için web sitesini hayata geçirmesi oldu.