Tuttu Mu Bırakmayan Kitap: Koş Balkabağım Koş!

Geceleri annemin okuduğu kitaplarla uykuya dalmak çocukluğuma dair en net anılarımdandır.  Sonra büyüdüm, kendi kitaplarımı okumaya başladım. Annemle kitaplarımızı alır yatardık, o kendi kitabını okurdu ben kendiminkini…

Okumak istediğim kitaplar önce annemin elinden geçerdi, sonra bana verirdi. Bitirince oturur konuşurduk kitapla ilgili. Evet daha küçücük bir çocukken edebi sohbetler yapardık ana kız, tadı nasıl damağımda anlatamam. Edebiyat her haliyle hayatıma kendiliğinden girdi ve aslında hayatımın en önemli parçası oldu demek daha doğru olur.

Şimdilerde çocuğuna uyku öncesi kitap okuyan anne rolünü ben üstlendim. Bana heyecan veren cıvıl cıvıl resimli renkli kitapların şimdi aynı şekilde küçük kızımı heyecanlandırıyor olması tarifsiz bir duygu. Ayperi seçiyor ben okuyorum bugünlerde anlayacağınız.

Elinden düşürmediği defalarca okumama rağmen dinlemekten resimlerine bakmaktan sıkılmadığı bir kitaptan bahsetmek istiyorum sizlere. Koş Balkabağım Koş!

Kitabın resimleri cıvıl cıvıl demek isterdim aslında ama baya ürkütücü. Bu kitabı okumak için birkaç yıl daha beklemek gerektiğini düşünüyordum ama bizim ufaklık ilginç bir şekilde resimleri komik buldu ve oku diye dibimde bitti. Okuduk haliyle. Torununun düğününe giderken onu yemek isteyen üç vahşi hayvanla karşılaşan ufacık tefecik bir nine ile, ninesini bu üç vahşi hayvandan kurtarmak için değişik bir yöntem bulan torununun sımsıcak hikâyesi.

RedHouse Kidz yayınlarından çıkan kitabın,  bir Hint masalından uyarlanmış olduğunu aylar sonra görünce de şaşırmadım değil. Demem o ki kitap tuttu mu bırakmıyor. Keyifli okumalar, kikirdemeniz bol olsun…

E. İlay Kul