Nadia Murad’ın Kalemi’nden Nobel Ödüllü Bir Kitap: ‘Son Kız’

Suriye savaşında IŞİD’in elinde tuttuğu kadınlara uyguladığı cinsel şiddetle mücadele eden Nadia Murad’ın Nobel ödüllü kitabı Son Kız, Amal Clooney’in Önsözü ve Zülfü Livaneli’nin Sunuşu ile raflarda yerini aldı.

Epsilon etiketiyle Türkiye’de yayınlanan Son Kız / Esaretimin Hikâyesi ve IŞİD’le Mücadelem, ailesinden altı ağabeyi ve annesinin IŞİD militanları tarafından öldürülmesinin ardından köle pazarında satılan 21 yaşındaki Ezidi Nadia’nın kaçışının ve sığındığı Sünni Arap ailenin yanından Václav Havel İnsan Hakları Ödülü ile Sakharov Ödülü ve Birleşmiş Milletler / İnsan Ticare­tinden Kurtulanların Onuru İçin İyi Niyet Elçisi ilan edilmesine uzanan öyküsünü anlatıyor.

İnsan Hakları Avukatı Amal Clooney kitabı şu sözlerle tanımlıyor; “İnsan hakları avukatı olarak çoğunlukla işim susturulanların sesi olmaktır; örneğin hapisteki gazetecilerin ya da mahkemede mücadele veren savaş suçu kurbanlarının… Onu kaçırıp köle yap­tıklarında, ona tecavüz ve işkence ettiklerinde ve bir gün içinde ailesinin yedi ferdini birden öldürdüklerinde de şüphe yok ki IŞİD, Nadia’yı susturmayı denemişti. Ama Nadia susturulmayı reddetti. Hayatın ona verdiği bütün etiketlere karşı çıktı: Yetim. Tecavüz mağduru. Köle. Mülteci. Bun­ların yerine yenilerini yarattı: Sağ kalan.”