Dijital Gelecekte İnsan Kalmak Raflarda

Akademisyen yazar ve bilim adamı Sinan Canan ile Araştırmacı yazar ve Bilge Adam Bilişim Grubu Yöneticisi Mustafa Acungil’in ortak çalışmaları “Dijital Gelecekte İnsan Kalmak” TutiKitap’ tan çıktı.

Bu kitapta Sinan Canan ve Mustafa Acungil’ in, yani bir doğa bilimci ile bir mühendisin, ortak geleceğimize dair çalışmalarını bulacaksınız. Önce o geleceğe doğru nereden geldiğimizi biyolojik ve teknolojik geçmişimizden başlayarak bugünkü halimize kadar inceleyen yazarlarımız, günümüzdeki dijitalleşmenin mevcut konumunu ve etkilerini ele aldıktan sonra önemli perspektiflerden gelecek senaryoları üzerine derinlikli bir sohbetle devam ediyorlar. Yapmaya çalıştıkları en temel şey, tüm olası gelecek senaryolarını masaya yatırıp geleceğe dair hayal gücümüzü kışkırtmak ve buradan kişisel yaşamımıza dair bazı ipuçları çıkartmamız…

Tüm gelecek tahminleri öngörülemeyen, olağanüstü ve büyük etkilere sahip beklenmedik olaylarla değişir. Bizi ve dünyamızı etkileyen tüm sonuçlar, hesaplanamaz nedenlerin ürünleridir aslında… Dolayısıyla geleceği öngörme iddiası, insanoğlunun en fazla yanıldığı alanların başında geliyor. Buna rağmen zihnimiz, birkaç saniye ötesinden yüzlerce yıl ileriye kadar gelecekleri hesap edip duruyor, tahminler üretiyor. Çünkü öngöremesek de geleceğe hazırlanmamız gerek.

Sinan Canan ve Mustafa Acungil Dijital Gelecekte İnsan Kalmak isimli bu ortak eserlerinde geleceğin muhtemelen burada bahsedilenlerden çok farklı olacağını da söylüyorlar. Ama yazarlara göre nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin, bu olasılıklara kafa yoranlar o gelecekte daha iyi bir konumda olma şansına sahip olacak.

Bugüne kadar geleceği bazıları biyoloji üzerinden okudu, bazıları ise teknoloji üzerinden… Bu kitap size bir sentez vaat ediyor.