Bir Distopik Başyapıt: Kalite Ülkesi

Almanya’da yayınlanmasının ardından büyük bir okuyucu kitlesi tarafından “1984 ve Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin zekice birleşimi” ilan edilen Kalite Ülkesi, Epsilon etiketiyle raflarda yerini aldı.

Berlin’de yaşayan Alman, roman ve şarkı sözü yazarı Marc-Uwe Kling‘in kaleme aldığı Kalite Ülkesi, kısa sürede dünya çapında yarım milyondan fazla okuyucuya ulaşmayı başarmış nadir eserler arasında şimdiden yerini aldı.

Kalite Ülkesi’ne hoş geldiniz! Burası dünyanın en iyi ülkesi. Burada kimin sosyal avantajlardan ve kariyer fırsatlarından faydalanabileceği, evrensel bir seviye sistemine göre belirleniyor. Asla hata yapmayan, dünyanın en büyük ve başarılı şirketi olan Dükkân, siz daha ne istediğinizi bilmeseniz bile sizden önce öğrenip ayağınıza getirebiliyor.

Peter İşsiz, Kalite Kent’te hurdacılık yapar ancak düzgün çalışmayan makineleri hurdaya çevirmeye gönlü el vermez. Bu yüzden istemsizce, ona gönderilen çeşitli robotların lideri olarak bulur kendini. Bir gün Dükkân, Peter’a sahip olmak istemediğinden yüzde yüz emin olduğu bir şey yolladığında, Peter onu iade etmeye karar verir. Tek bir sorun vardır: Ürünü iade etmenin tek yolu, mükemmel algoritmaya sahip Dükkân’ın hatalı olduğuna herkesi inandırmak ve Kalite Ülkesi’nin temellerini oluşturan her şeyin belki de o kadar mükemmel olmadığını ortaya çıkarmaktır.

Giderek otomatikleşen ve insanların karar verme özgürlüğünü “rahatlık” kisvesiyle sınırlandıran teknoloji odaklı dünyayı mizahi bir dille eleştiren Kalite Ülkesi, son yıllarda yazılmış en iyi distopik eserlerden biri olmaya aday…