Atatürk’ün Geometri Kitabı Yeniden Raflarda…

Yılı’nda Cumhuriyet’in ve onun kurucusunun bilime, aydınlanmaya verdiği önemi kanıtlayan, her okulda, her kütüphanede bulunması gereken Mustafa Kemal Atatürk‘ün Geometri kitabı Prof. Dr. Cem Say tarafından yeniden derlenerek Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

1936-1937 kışında Dolmabahçe Sarayı’nda yazılan Geometri kitabı, Türkleri yüzyıllardır takıldıkları karanlık çağdan çıkarmayı hedefleyen sürecin iki önemli unsuru olan eğitim ve dil devrimlerinin kesişiminde Atatürk’ün kendi elinden çıkmış simge bir eser.

Zihnimizi açan, geometriyi, matematiği “görmemizi” sağlayan boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, taban, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimleri Atatürk üretti ve savaşın etkilerini üzerinden atmaya çalışan genç Cumhuriyet’in çocuklarının geometriyi kendi dillerinde kolayca öğrenmesi için bu kitabı kaleme aldı.

Dilbilimciler ve tarihçiler tarafından birçok kez incelenen ve üzerine makaleler yazılan bu eser ilk kez “sayısalcı” gözüyle bir mühendislik hocası ve bilim yazarı tarafından irdeleniyor. Geometri, Cumhuriyet’in 100. Yılı’na Armağan dizisinin ikinci kitabı. Kitabın bir diğer özelliği de Atatürk’ün 1937’de Sivas Lisesi 9-A sınıfına verdiği geometri dersini izleyen, Atatürk’ten bizzat geometri dersi alan öğrencilerden biri olan Cemil Say’ın, Prof. Dr. Cem Say’ın babası olması.